Aile İçi İletişim v...

Videolar 23 Temmuz 2016, Cumartesi 0 65

Merkezi Ankara’da olan ve Başkanlığını Zeynep Göktaş’ın yaptığı Aile içi iletişim ve Toplumsal Sorunlar Derneği toplantısı İvrindi Vilayetler Meslek Birliği Şehit Gediz Anaokulu İşbirliği ile Balıkesir Temsilcisi Eğitimci-Yazar Fatma Çetin Kabadayı tarafı

Toplantı ve Seminer İvrindi Şehit Gediz Anaokulu Müdürü Emre Başülmez’in açılış konuşmasıyla başladı. Başülmez konuşmasında “Hazırladığımız bu programda Aile İçi İletişim ve Toplum sal Sorunlar üzerine yoğunlaştık. Çünkü hepinizin bildiği gibi anlamanın, dinlemenin, anlatmanın bir tek yolu var; İnsanlar arasında sağlıklı iletişim… İletişim, tüm yaşam demektir.

 

Ailesiyle iletişim kuramayan çocuk, başarılı olamaz, hatalar yapar, ha keza iletişim kuramayan eşler arasında da huzursuzluk, geçimsizlik baş gösterir. İnsanlar arası iletişimdeki sınırlar ancak iletişimle aşılıp genişletilir, sorunlar ortadan kaldırılabilir. İletişim sorunu yaşamayan insan başkalarının davranışlarını daha kolay anlar, onlara daha hoşgörülü yaklaşır. Kendiyle ve başkalarıyla barış içinde olur. Hem kendinin hem aile sinin hem toplumun ruh sağlığını korur.”

Aile İçi İletişim ve Toplumsal Sorunlar Dernek Başkanı Zeynep Göktaş Hanımefendi oldukça önemli ve geniş olan bu konu hakkında sizlere gerekli açıklamaları yapacağı için ben fazla vaktinizi almak istemiyorum. Son olarak toplum olarak iletişime önem veren, mutluluğun doğru iletişim ile olduğunun bilincinde insanlar olduğumuzu hatırlatarak diyorum ki: “Gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi” özdeyişine uygun olarak iletişim kurmaya çalışalım. Ailemizle, çocuklarımızla, öğrencilerimizle, çevremizle, velilerimizle güzel iletişimler kurmanız dileğiyle yeniden hoş geldiniz diyor, güzel vakit geçirmenizi umut ediyorum.” dedi.

 

Aile İçi İletişim ve Toplum sal Sorunlar Dernek Başkanı Zeynep Göktaş konuşmasında şunları dile getirdi.

 

“Değerli Müdürüm, Sevgili Öğretmen arkadaşlar, kıymetli misafirler, geleceğimizin öğretmeni sevgili stajyerler, değerli veliler…

Şahsım, yönetim kurulu üyelerimiz ve temsilcilerim adına sizleri saygı ile selamlıyorum. İvrindi V.M.B.öğretmenlerinden Derneğimizin Balıkesir  temsilcisi Eğitim ci-Yazar Fatma Çetin Kabadayı’nın hazırlamış olduğu AİLE İÇİ İLETİŞİM VE TOPLUM SAL SORUNLAR DERNEĞİ Programını organize etmesinden ve bizleri sizlerle buluşturmasından dolayı kendisine şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz, mutluluklar getirdiniz.

Kıymetli Konuklarımız, Derneğimizin Merkezi Ankara da olup İstanbul, Denizli, Bursa, Balıkesir, Sinop, Aksaray, Bolu, Antalya, Tekirdağ, Batman, Mardin, Manisa Soma, Tokat Erbağ, Ankara Çubuk, Ankara Sincan ve Uluslararası Avustralya da Temsilciliklerimiz mevcuttur.

Değerli Konuklarımız… Derneğimizin kuruluş amacı ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Derneğimiz, Aile İçi İletişim ve Toplum sal sorunlar konusunda cemiyeti aydınlatmak, rehber olmak ve bu konularda ulusal duyarlılık ve farkındalık oluşturmak, seminerler, kurslar, konferanslar, bilimsel toplantılar, sergiler ve geziler düzenlemek, sivil toplum faaliyetlerinin güçlendirilmesini sağlamak, kurum ve kuruluşlara destek vermek amacıyla kurulmuştur.

Değerli Misafirlerimiz, Hepimizin bildiği gibi günümüzde aile içi iletişim çok önemli olduğu halde yeterince üzerinde durulmayan bir konudur. Bir düşünür diyor ki aile toplum un özüdür. Onu tahribe yönelen her şey, toplum un tahribine yönelmiş demektir. Evet, Birçok sorunun temelinde de aile içi iletişim eksikliği vardır.

Bunlar nelerdir:

Başta teknoloji olmak üzere, şiddet, yeterince birbirini dinlememek, sevgi eksikliği, erken evlilikler, gibi içimizi acıtan nedenleri sıralayabiliriz.

Toplum sal Sorunlarımız malum başta işsizlik, trafik, çevre kirliliği, doğanın korunması, üretimsizlik, israf, madde bağımlılığı gibi toplumsal sorunlarla inşallah ürettiğimiz projelerle, ortak çözümleri hayata geçirerek, Aile İçi İletişim ve Toplum sal Sorunlar Derneği olarak sizlerin de varlığıyla damla damla derya olacağımızı düşünüyorum.

Değerli Konuklarımız, Aile bireyleri arasında dayanışma, işbirliği ve fedakârlık da toplum un diğer alanlarına yansır. Anne bir ailenin tüm sorumluluğunu ve yükünü üzerine alan kişidir. Aile de babanın görevi ve sorumlulukları da çok büyüktür. Baba ailenin koruyup gözetenidir. Çocuklar ise ailenin vazgeçilmez parçalarıdır. Kısacası aile milletin temelidir.

Değerli Konuklarımız, Sağlıklı bir toplum un var olması için, aile bütünlüğünün korunması ve desteklenmesi gerekir. Aziz Misafirlerimiz, Sözlerimi Hz. Mevlana’nın yedi öğüdü ile bitirmek istiyorum;

1.Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

2.Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

3.Başkalarının kusurlarını örtmekte gece gibi ol.

4.Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol

5.Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol

6.Hoşgörülülükte deniz gibi ol

7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

 

 Ardından Çocuklarla Doğru İletişim hakkında seminer veren Eğitimci Yazar Fatma Çetin Kabadayı toplumun en küçük biriminin aile olduğunu vurgulayarak iletişimin ailede başladığına değindi. Seminerin ardından dinleyenlerin soruları cevaplandı. Toplantı Dernek Başkanı Zeynep Göktaş tarafından Okul Müdürü Emre Başülmez’e teşekkür plaketi, anaokulu öğretmenleri Hamide Usta, Elif Demir, Güllü Kesimci ve Fatma Çetin Kabadayı’ya madalya, katılımcı stajyer öğrencilere katılım belgesi takdim edildi.

İki saat süren toplantı ve seminere ilginin büyük olduğu belirtildi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir