Avrupa Birliği’nin ...

Seslichat 7 Temmuz 2016, Perşembe 0 0

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasının ardından AB’nin kurucu üyesi olan altı ülkenin dışişleri bakanları bir araya geldi.

Avrupa Birliği’nin 6 kurucu ülkesi Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg’un Dışişleri Bakanları dün olağanüstü toplantı kararı vermişti.

Avrupa Birliği’nin 6 kurucu ülkesi olağanüstü toplandı

BERLİN’DE TOPLANDILAR

İngiltere’nin AB’den çıkma kararını değerlendirmek için bakanlar Almanya’nın başkenti Berlin’de toplandı. Bakanların toplantı öncesinde, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na ait misafir evinin bahçesinde çıktıkları gezintisi sırasında çekilen fotoğrafları Reuters ajansı tarafından dünyaya servis edildi.

Avrupa Birliği’nin 6 kurucu ülkesi olağanüstü toplandı

HAREKET PLANI İÇİN KARAR VERİLECEK

İngiltere’nin şok etkisi yaratan Birlik’ten çıkma kararı karşısında Avrupa, nasıl bir hareket planı izleyeceğine karar vermeye çalışıyor. İngiltere’nin önümüzdeki günlerde Lizbon Antlaşması’nın 50’inci maddesi gereği ayrılma kararını Avrupa Birliği’ne resmi olarak belirtmesi gerekiyor.

Avrupa Birliği’nin 6 kurucu ülkesi olağanüstü toplandı

FRANSA’DAN ‘KEDİ FARE OYUNU’ BENZETMESİ

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, yaptığı açıklamada “Yeni İngiltere Başşbakanı acil bir şekilde tayin edilmeli. İngiltere’nin 50. maddeyi bir an önce devreye sokması ve uzun bir belirsizlik döneminden kaçınması gerekiyor. Britanya’nın Avrupa ile kedinin fareyle oynadığı gibi oynaması doğru olmaz. Bu saygıyla ilgili bir durum. Belirsizlik, ingiltere’nin de Avrıpa Birliği’nin de çıkarlarına değil. Bunun siyasal ve ekonomik sonuçları var” dedi.

Avrupa Birliği’nin 6 kurucu ülkesi olağanüstü toplandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir