Beyazıt Ramazan Soh...

Seslichat 7 Temmuz 2016, Perşembe 0 0

Türkiye Diyanet Vakfı’nca bu yıl 35’incisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında gerçekleştirilen ”Beyazıt Ramazan Sohbetleri”nin konuğu, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran oldu.

Türkiye Diyanet Vakfı’nca bu yıl 35’incisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında gerçekleştirilen “Beyazıt Ramazan Sohbetleri”nin konuğu, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran oldu.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Yaran, “Toplumsal hayatta adalet ve aile konularını ele almak istiyorum. Bu konudan yola çıkarsak ilk olarak aile kurumu karşımıza çıkıyor. Aile kurumu gittikçe zayıflıyor. Bundan kastım sayısal değerler değil, aile içi huzur. İnsanın temel olarak aile içerisinde huzurlu olarak yaşayıp devam etmesi hayatını tamamen etkiliyor.” dedi.

Türkiye’de belirli bir dönem huzurevlerine karşı çıkıldığını ifade eden Yaran, “Türkiye’de huzurevleri artık dolmaya başladı. Eskiden insanlar annesini babasını huzurevine bırakmaya kıyamazdı ama gelecekte bunun daha da artacağı öngörülüyor. Aile kurumuna daha fazla hassas davranmalıyız.” diye konuştu.

Müslümanların sosyal yaşamında adaletli olmaları gerektiğini belirten Yaran, şunları söyledi:

“Cuma namazı hutbelerinde ‘Allah adaleti emreder’ diye okuyoruz. Aslında İslam’ın her aşamasında adalet kavramının öne çıktığını görürsünüz. Adalet konusunda bazı kaçış yolları buluyoruz. Adalet hepimize lazım diyoruz ama bize dokunacağı zaman bir yerden kaçmaya çalışıyoruz. Oysa biz düşmanlarımız karşısında bile adaleti elden bırakamayız.”

Müslümanların hayatın her anında Allah’ın emirlerini dikkate alarak yaşaması gerektiğinin altını çizen Yaran, toplumsal hayat içerisinde insanların birbiriyle etkileşim içerisinde olduğunu ve insanların hayır ve adalet konusunda yardımlaşmayı öncelemeleri gerektiğini vurguladı.

Yaran, “Bir kavme olan kininiz sizi adaletli olmamaya sevk etmesin. Bu ayeti temel alırsak insanın sadece kendisine değil başkalarına karşı da adaleti elden bırakmaması emrediliyor. Hayat içerisinde birilerini kayırmak, ayrı tutmak doğru olmayan bir davranıştır. Anne baba veya akrabaların aleyhine de olsa adaleti elden bırakmamalıyız.” şeklinde konuştu.

Beyazıt Ramazan Sohbetleri

Beyazıt Ramazan Sohbetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir