Çavuşoğlu doğruladı...

23 Haziran 2016, Perşembe 0 0

İsrail ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Dışişleri Bakanı, ”İlişkilerin normalleşmesinde ‘Hamas’ diye bir şart yoktur. Hamas olmadan kalıcı barış sağlanamaz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

İsrail ile görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Hamas ile görüşmelerimiz gizli değil. Hamas olmadan kalıcı barış sağlanamaz” dedi.

Dışişleri Bakanı, şu açıklamayı yaptı:

“Bizim şartlarımız son derece sarihtir. Bu şartlar yerine getirildiği zaman ilişkileri normalleştiririz, büyükelçilerimizi geri göndeririz ve adımları atarız. Gazze üzerindeki ambargoların kaldırılması gerekiyor. Burada yaşayan Filistinli kardeşlerimiz son derece zor şartlar altında yaşıyor. İnsani yardımların, kalkınma yardımlarının engelsiz bir şekilde Gazze ve Filistin’e ulaştırılması gerekiyor. Tüm bunları detaylı bir şekilde görüşüyoruz. Önümüzdeki ilk toplantıda anlaşmaya varılır mı, varılmaz mı, tabii bu, İsrail’in atacağı adıma bağlı.

Hamas ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bizim başından beri Hamas ile temaslarımız gizli saklı değil. Hamas liderlerine telkinlerimiz de gizli saklı değil. Bir taraftan Ortadoğu barış sürecine katkı sağlamaya çalışıyoruz.

İsrail ile ilişkilerimizin kopması nedeniyle bu katkıyı yeterince veremediğimizi biliyoruz. Ama Hamas olmadan kalıcı bir barışın olmadığını bugün İsrail de kabulleniyor. Bu konuyla ilgilenen herkes bunu kabul ediyor.

Dolayısıyla bundan sonra da Hamas’a gerek El Fetih ile Filistin içinde birlik ve beraberliğin devam etmesi ve gerekse Ortadoğu barış sürecine katkı sağlamak bağlamında Hamas ile de temaslarımız devam edecektir. İlk temasa geçtiğimiz zaman tepki gösteren ülkeler bile bizim ne yapmak istediğimizi, İsrail dahil çok rahat bir şekilde anlamıştır. Dolayısıyla İsrail ile ilişkilerimizin normalleşmesi için Hamas diye bir şart yoktur, olamaz da.”

İsrail gazetesi Haaretz, Türkiye ve İsrail arasındaki görüşmelerin 26 Haziran’daki bir sonraki görüşmede karara bağlanacağını yazmıştı. Görüşülecek son husus, İsrail’in Hamas’ın İstanbul’daki bürosunun kapatılma talebiydi. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Mart ayında Washington’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü açıklamıştı. Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynakları bunun için “teyit etmiyoruz” demişti.

‘Kıbrıs’ta yıl sonuna kadar çözüm beklemeyin’

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ise, Rum tarafı ile devam eden müzakereleri değerlendirdi:

“Rumlarla sorunun tarifi konusunda bile mutabık değiliz. Henüz bir mutabakatımız yok. 50 yıldır müzakere ediyoruz, aynı konular defalarca konuşuldu. Kıbrıs Türk’ünün çözmeye çalıştığı sorun başka, Kıbrıs Rum’unun çözmeye çalıştığı sorun başka.

Bu çözümü arzulamama değil, bu çözümü reddetme değil. Ama önce sorunun ne olduğu konusunda bir mutabakat olması gerekir, mantıken! Bu yıl içinde kesin bir anlaşma ve çözüm olacak diye beklemek sağlıklı değil.

Rum tarafı Rum Cumhuriyeti diye tanındığı sürece, Kıbrıs Türk halkının varlığı inkar edildiği sürece bugün de müzakerelerin bir sonuca varılması mümkün değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir