Çavuşoğlu’nda...

23 Haziran 2016, Perşembe 0 13

Çavuşoğlu,”Türkiye-İsrail görüşmelerinde Gazze ablukası şartından kesinlikle vazgeçmeyiz” dedi.

İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi için görüşmelerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, 2 şarttan biri olan ‘Gazze’ye yönelik ambargoların kaldırılması’ndan vazgeçildiğinin söylenmesinin, Türkiye’nin aklıyla alay etmek demek olduğunun altını çizdi. 

GAZZE VE HAMAS 

“İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi için görüşmeler devam ediyor. Görüşme olduktan sonra açıklarız. Türkiye’nin Gazze’ye yönelik ambargonun kalkmasından vazgeçtiğini söylemek akılla alay etmek demektir. Ne Gazze’yi, ne Hamas’ı pazarlık konusu etmeyiz. Gazzelileri, Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayız. Kesinlikle bu şartımızdan vazgeçmeyiz.” 

Çavuşoğlu, İsrail’le görüşmenin bu ay içinde yapılmasının yüksek bir ihtimal olduğunu belirtti. 

AB İLE VİZE MUAFİYETİ 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin geri kabul anlaşmasının uygulanması konusundaki yapıcı tavrını devam ettirdiğin ancak AB’nin tavrının, Avrupa’da artan İslamofobi ve Türkiye karşıtlığının bir yansıması olduğunu vurguladı. 72 kriterden 67-69’unu yerine getirmiş olan bir ülkeye böyle bir muamele yapılamayacağını belirten Çavuşoğlu, AB’ye hangi adımların atılıp hangilerinin atılamayacağının da söylendiğini ifade etti. Bugünkü şartlarda terörle mücadele kanunlarında herhangi bir değişikliğin yapılamayacağını söyleyen Çavuşoğlu, diğer konularda adımların atılmaya devam ettiğini söyledi. 

REFERANDUM SİNYALİ 

Çavuşoğlu, AB ile müzakereler tıkanırsa, bundan sonra nasıl devam edileceğini Türk halkına sorabileceklerini dile getirdi. Türk halkında da İslamofobi ve ırkçılık sebebiyle büyük bir rahatsızlık duyduğunu söyleyen Çavuşoğlu, AB’nin sözünde durmamasından dolayı da bir güven bunalımı olduğunu kaydetti. Bu sözlerin AB’ye bir şantaj gibi algılandığını belirten Çavuşoğlu “Onlar istediği açıklamayı yapınca ‘Türkiye bunu söyledi, Erdoğan bunu söyledi’ oluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir