GENAR’ın son ...

Seslichat 7 Temmuz 2016, Perşembe 0 0

GENAR’ın son seçim anketine göre; Türkiye’nin siyasi tablosunda büyük bir değişiklik yok.

Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti’de genel başkanlık koltuğuna Ahmet Davutoğlu oturdu. Davutoğlu’nun seçilmesinin ardından da yeni hükümet kuruldu. Bütün bu gelişmelerin Türkiye’deki siyasi tabloyu nasıl etkileyeceğinin cevabı netleşti.

SİYASİ TABLO DEĞİŞMEDİ

GENAR’ın Türkiye Siyasi Gündem Araştırması, 2014 yılında yaşanan bu önemli olaylara rağmen Türkiye’de siyasi tablonun değişmediğini ortaya koydu. İşte araştırma sonucuna göre yeni yılın arefesinde siyasi tablo:

İKTİDAR PARTİSİNİN OYU YÜZDE 48,2

4-8 Aralık 2014 tarihleri arasında Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 25 şehirde 5 bin 115 kişi ile yapılan ankete göre, yapılacak genel seçimlerde partilerin oy oranları şöyle:

AK Parti yüzde 48,2, CHP yüzde 25, MHP yüzde 14,1, HDP yüzde 9, diğer yüzde 3,7.

PARTİLER KONUMLARINI KORUDU

12 Haziran 2011 Milletvekili sonuçları ile partilerin bugünkü muhtemel oyları kıyaslandığında, AK Parti’de yüzde 1,7, CHP’de ise yüzde 1’lik oy kaybı görünüyor.

MHP VE HDP’DE ARTIŞ VAR

MHP’de 1,1’lik, HDP ise 2,4’lük bir artış söz konusu. Partilerin oy oranlarını incelediğinde, genel anlamda partilerin oylarını korudukları, HDP ise dikkat çekici bir yükseliş olduğu görülüyor.

CHP İKTİDAR OLAMAZ FİKRİ HAKİM

Türkiye genelinde seçmenin sadece yüzde 13,1’i CHP’nin tek başına iktidar olabileceğini düşünürken, aksi yönde düşünenlerin oranı yüzde 86,9.

”2015 yılında yapılacak seçimlerde iktidarda hangi hükümetin olmasını istersiniz”şeklindeki soruya verilen cevaplarda ise AK Parti diyenlerin oranı 49,5 iken, CHP diyenlerin oranı ise yüzde 20,1’dir. Koalisyon hükümetinden yana olanların oranı ise yüzde 21,2.

EN YÜKSEK DESTEK KARADENİZ’DEN

Araştırmada AK Parti’nin bölgelere göre oy oranları da ele alındı. Ankete göre AK Parti en yüksek desteği Karadeniz’den alırken, en düşük destek Ege Bölgesi’nden.

AK Parti’nin bölgelere göre oy dağılımı şöyle:

Karadeniz yüzde 59,

İç Anadolu yüzde 54,8,

Güneydoğu Anadolu yüzde 49,

Marmara yüzde 48,9,

Doğu Anadolu yüzde 46,4,

Akdeniz yüzde 44,6,

Ege yüzde 32,8.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir