İNCİ KAYAR’IN...

20 Haziran 2016, Pazartesi 0 0

Yazarımız İnci KAYAR’ın ilk öykü kitabı ‘Dağılan Yapraklar’ kitapçılarda.

Yazarımız İnci KAYAR’ın ilk öykü kitabı Dağılan Yapraklar, Karahan Yayınlarından çıktı. 

Habername.com yazarı İnci KAYAR, 1967 yılında Niğde’de dünyaya geldi. İlköğrenim ve ortaöğretimi 1974 yılında Gelibolu’da; ortaokul kalan bölüm ve lise eğitimi İstanbul’da Üsküdar-Ümraniye Lisesi’nde başlayarak 1985 yılında KKTC Lefkoşa’da 20 Temmuz Lisesi’nde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde memuriyete başladı. Anadolu Üniversitesi’nde Sosyal Bilimleri okudu ve mezun oldu.  Ailesinden ve çevresinden aldığı manevi destekle Yurtdışında İsviçre’de Uluslar arası Hukuk okuyup 2010 yılında mezun oldu. 

Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısında şu ifadelere yer veriliyor: 

Baran henüz 10 yaşına yeni girmişti o zamanlarda. Babasının anasının yağız delikanlısı idi o. Dört kız kardeşi; Dilan, Zilan, Berfin ve Berivan‟ın canlarıydı o.

Anacığı Zelal 14 ünde babası Ziver ‘e aşiret kararıyla “artık bu kızın evlenme çağı geldi denilerek” çocuk gelin olarak verilmişti kucağında bez bebeğiyle. Ziver aşiret evladı bir birey olarak Zelal‟i görmüş 28 yaşında olmasına rağmen aradaki yaş farkına bakmadan istetmişti küçük Zelal‟i. Zelal‟e sorulmadı bile aile ve aşiret büyükleri uygun gördükten sonra gerisi boştu. Oyun oynar gibi gelinlik giymişti 14 ünde Zelal. Oyundu onun için herşey. Büyük bir düğün kuruldu Zelal ve Ziver‟e. Öyle bir düğün ki tüm komşu aşiretlerin hazır bulunduğu, takı için yarıtıkları, halay halkasının büyüdükçe büyüdüğü, kaç davul kaç zurnanın sayısının bilinmediği, kazan kazan yemeklerin pitiği, Zelal‟in takılardan yürüyemediği, masallardaki gibi 3 gün 3 gece süren muhteşem bir düğündü.

Havaya silahlardan fütursuzca atılan ateşler o kadar çoktu ki o coşkuda atılan mermiler kovanlar nereye gidiyor hesaplanamıyordu. İşte o kör kurşun denen kurşunun biri 8 yaşındaki Avaşin‟e gelecekti. O coşkuda fark edilmeyen durum sessizlik çökünce fark edilecek ve sessizliği yırtan bir ananın feryadı gecenin sessizliğini yırtarcasına alanı çınlatacaktı. Düğünün son günüydü herşey bu kadar güzel iken hak etmemişti hiç  kimse böyle bir finali. Hele küçük Avaşin hiç hak etmemişti. Küçücüktü daha, artı bunca güzelliğin sonu bu olmamalıydı…

Yazarımız İnci KAYAR’ı bu güzel çalışması için tebrik ediyor, yeni kitabının hayırlı olmasını diliyoruz. 

İnci KAYAR’ın kitabına Karahanlı Kitabevlerinden ve internet üzerinden satın alabilirsiniz: 

http://karahankitabevi.com/index.php/yaynlarmz-61/tuerk-edebiyat/item/336-pelwasen-dagilan-yapraklar-oyku

http://www.idefix.com/kitap/pelwasen-dagilan-yapraklar-inci-kayar/tanim.asp?sid=D22GICO2ID0DXYCKQP14

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir