İşçilere 1 yıllık ü...

23 Haziran 2016, Perşembe 0 0

İşçilere 1 yıllık ücret devletten İŞKUR’un gerçekleştirdiği ‘İşbaşı Eğitim Programı’ kapsamında alınan işçi için, maaş ve prim teşviki 1 yıla uzatılınca, program, şirketlerin istihdamda yeni gözdesi oldu.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), işsizlerin mesleki niteliklerini artırmak, okullarından yeni mezun olan gençlerin işverenlere kendilerini tanıtmalarını sağlamak için 2009 yılından beri işbaşı eğitim programı düzenliyor. Program sayesinde işveren, riske girmeden işe alacağı kişiyi önceden tanıma olanağı elde ediyor. Programın sonunda, ihbar ve kıdem tazminatı ödemek zorunda kalmadan beğenmediği işçiyle yollarını ayırıyor. Programa katılan “genç” işçiyi beğenip işe alırsa bu kez 42 aya kadar varan sürelerle işveren primi teşviklerinden yararlanıyor. Habertürk’ün haberine göre işbaşı eğitim progamından yararlanan şirketler arasında küçüklerin dışında büyük grupların, beyaz eşya ve otomotiv gibi şirketlerin de bulunduğu belirtiliyor.

Programa başvuran işveren sayısı her ay artıyor. Geçen yılın 4 ayında 12 bin 4 adet işbaşı eğitim programı gerçekleştirilirken, bu yılın aynı dönemindeki program sayısı 64 bin 95’e ulaştı. Program başına çalışan sayısı ortalama 2 kişi oldu.

ÜCRET DEVLETTEN

İhtiyaç duyulan pozisyon için İŞKUR’a başvurup eleman alabildikleri gibi, kendi seçtikleri kişileri de başlatabiliyorlar. İşverenlerce her pozisyon için İşbaşı Eğitim Programı açılabiliyor. Depo görevlisinden tezgâhtara, muhasebeciden noter kâtibine kadar farklı alanlarda eleman ihtiyacı bu yolla karşılanabiliyor.

İşbaşı eğitim programına katılanlara 24 aylık dönem içerisinde fiilen çalışılan 320 güne kadar (tatil günleriyle birlikte bir yıl boyunca) İŞKUR tarafından günlük 50 lira ücret ödeniyor. Aylık net ücret bin 300 TL’ye ulaşıyor.

Programa katılan kişilerin iş kazası ve meslek hastalığı ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de İŞKUR tarafından karşılanıyor.

Programdan yararlanabilmek için İŞKUR’a kayıtlı ve işsiz olmak gerekiyor. Ancak iki yıllık ön lisans dahil olmak üzere üniversite öğrencileri de programdan yararlanabiliyor. Zorunlu stajını işbaşı eğitim programı ile yapan üniversite öğrencileri, hem mesleki deneyim elde ederek işverene kendini tanıtabiliyor, hem de para kazanabiliyorlar. Programdan yararlanacak işverenin en az 2 işçisinin olması gerekiyor. İşçi sayısı 2 ile 10 kişi arasında olan işveren, işbaşı eğitim programı kapsamında bir kişiyi çalıştırabiliyor. İşçi sayısı 10’dan fazla olan işveren ise çalışan sayısının yüzde 10’una kadar kişiyi çalıştırabilecek. Örneğin 50 işçisi olan bir işveren 5 kişiyi işbaşı eğitim programı kapsamında işe alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir