KPSS sanıklarının &...

20 Haziran 2016, Pazartesi 0 0

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 54’ü tutuklu 230 kişi hakkındaki davanın duruşmasının 2. gününde sanıklar savunmalarında para trafiği ve ikinci sınavda düşük puan almaları ile ilgili farklı gerekçeler sundu.

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 54’ü tutuklu 230 kişi hakkında “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlarından açılan davanın duruşmasının ikinci gün oturumu sona erdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan sanık Yaşar Karademir, iddianamedeki suçlamaları kabul etmediğini, KPSS’deki başarılarının kendi çabası sonucu olduğunu savundu.

“MOTİVASYONUM DÜŞTÜ”

Karademir’in, “2010 yılında KPSS’ye deneyimli bir öğretmen olarak girdim. 2009’da 100 net, 2010’daki sınavda ise 19 net daha fazla yapmışım. Sürekli bir artış var” demesi üzerine Mahkeme Başkanı Musa Yeşil, “Tekrar sınavında netin düşmüş” hatırlatmasında bulundu.

Bunun üzerine Karademir, “Tekrarlanan sınav esnasında İzmir’deydim. İstanbul’a gittim o gece, motivasyonum düştü. O yüzden 78 net yaptım” şeklinde karşılık verdi.

Sanık Fırat Gazioğlu da kimya öğretmeni olduğunu, 2009’da yapılan KPSS sonucu Kocaeli de bir okulda sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladığın söyledi.

“BORÇ ÖDEDİM”

İddianamedeki HTS kayıtlarına değinen Gazioğlu, bunlardan birinin eşi, diğerlerinin arkadaşları olduğunu, bunun da hayatın doğal akışına uygun olduğunu savundu.

Gazioğlu, “MASAK Raporunda üç kişiye para göndermişim. Evet gönderdim. Marmara Adasında tarla ekiyorduk. Bunun için borç aldım, borç ödedim” diye konuştu.

“ZATEN ATANACAKTIM”

Atanmadan önce kamuda sözleşmeli öğretmen olduğunu belirten Gazioğlu, KPSS ile olmasa da kararname ile zaten öğretmen olarak atanacağını söyledi.

Sanık Ferruh Kaynak da 1996’da girdiği üniversite sınavında Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümüne birinci olarak girdiğini, mezun olduktan sonra da bazı özel okullarda öğretmenlik yaptığını vurguladı.

“MAAŞ FAZLALIĞINI İADE ETTİM”

Sanık Mustafa Avan da 2010 KPSS sorularını sınavdan önce gördüğü iddialarının doğru olmadığını ileri sürdü.

Avan, “Benim sınavdan önce soruları gördüğüm iddia edilmekte. Ne 2010 ne de başka bir sınavla atanmadım, devlet memuru değilim, HTS incelemesinde üç kişi ile telefon görüşmem olması şüpheli yapmıştır. Birkaç şahıs ile aynı baz istasyonundan sinyal aldığım ifade ediliyor. Telefon irtibatım olmayan kişilerle neden aynı yerden sinyal aldığımı bilmiyorum? Bunlarla bir araya gelmedim. MASAK Raporunda, 24 bin lira para gönderdiğim belirtiliyor. Bu çalıştığım muhasebecidir. Bu da maaş fazlalığıdır, yanlışlıkla olmuştur ve geri gönderdim” diye konuştu.

“SORULARI ÖNCEDEN ALMIŞ OLSAYDIM, EŞİME DE VERİR, BİRLİKTE ATANIRDIK”

2011 KPSS’de 89 puan aldığını istemesi durumunda bir kamu kuruluşuna atanabileceğini belirten Avan, “Soruları önceden almış olsaydım, eşime de verir, birlikte atanırdık. Hiçbir şahısla irtibatım yoktur. Sınava tek başıma girdim ve çalıştım. Herhangi bir kursa gitmedim. Bir kursa da gitme ihtiyacım yoktur” ifadesini kullandı.

“DOĞRU YANLIŞ DEMEDEN SALLADIM”

Tutuklu sanık Mevlüt Akgün, Fırat Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği mezunu olduğunu, branşından öğretmen alımının az olduğunu, ataması yapılıncaya kadar çeşitli işlerde çalıştığını belirtti.

Kendini sınamak için zaman zaman KPSS’ye girdiğini belirten Akgün, şöyle devam etti:

“2010’da sınava girdim, kendimi tatmin amaçlı, zaten alım yok. Eşim de girdi bu sınava, birlikte çalıştık. Bol soru çözdük, test teknikleri çalıştık. Evimizi bir kütüphaneye çevirdik. Birlikte yüksek aldık. Ancak 2 ay sonra sınav iptal oldu. İlk sınavda yüksek aldım. Bu arada çocuğumuzu kaybettik. Ciddi mağduriyet yaşadık, moralimiz bozuldu. İkinci sınava girmeme kararı aldık. Sınav yeri olarak da İstanbul çıktı, gittik. Hanım bu sırada hamile kaldı, nöbeti unuttu. Sınavdan erken çıktım, doğru yanlış demeden salladım. Bundan dolayı da düşük aldım. Sınavla ilgili soru almadım, vermedim. Hiç bir örgüte de de üye değilim. HTS kayıtlarında da sadece eşim var, bahsi geçen kişilerle yok.”

Duruşmaya, yarın saat 10.00’a kadar ara verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir