Macaristan’da...

20 Haziran 2016, Pazartesi 0 0

Macaristan Hükümeti tarafından Türk öğrencilere karşılıksız burs imkanı

Macaristan Hükümeti tarafından 

50 Adet Lisans, 

50 Yüksek Lisans, 

30 Doktora Bursu,  

20 Kısa Dönem Araştırma Bursu (1-5 ay) verilecektir.

 

Son Başvuru Tarihi : 01.03.2015

Başvurular için : 

Başvurular yalnızca online ortamda www.stipendiumhungaricum.hu ve  http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx adreslerinden yapılacaktır.

Yabancı dil bilgisi : 

İngilizce dil düzeyiniz TOEFL İBT 90 veya PBT 550, Cambridge B, IELTS 5.0, KPDS, ÜDS, YDS ve E-YDS için ise 70 olması gerekmektedir.

Burs kapsamı:

Burslar konaklama, eğitim ücreti, sağlık sigortası ve aylık ödeme (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem çalışmalar için HUF 40.460, doktora için HUF 100.000) içerir.

Lisans :

Lisans (BA/BSc) düzeyinde bursa başvuracak adaylar tarım, doğal bilimler ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki bölümleri seçebilecektir. Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir yıllık Macar dili hazırlık kursuna katılacaktır. İngilizce dilinde verilen dersleri seçebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

Yüksek lisans : 

Yüksek lisans (MA/MSc) adayları teknoloji, mühendislik, ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları ve Orta Avrupa çalışmaları alanlarında çalışma yapabilirler.

Doktora: 

Doktora için İngilizce dilinde eğitim veren herhangi bir akademik alan tercih edilebilir. Programların süresi 36 aydır.

Kısmi çalışmalar: 

Kısmi çalışmalar (1-5 ay) için adaylar tarım, doğa bilimleri ve sürdürülebilir kalkınma, teknoloji, mühendislik ve ekonomi, uluslararası ilişkiler, AB çalışmaları, Orta Avrupa üzerine çalışma yapabilirler. Kısa dönem çalışmalar için,  lisans ve lisansüstü (Türk yükseköğretim kurumlarında kayıtlı) öğrencileri; uygulama öncesi, kurumlarında en az iki yarıyıl tamamlamış olması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için ilgili MEB sayfası: 

http://abdigm.meb.gov.tr/www/brunei/icerik/692

Macaristan sayfası :

www.stipendiumhungaricum.hu

 

Sorularınız için: 

Murat YILMAZER

e-posta: myilmazer@meb.gov.tr

Telefon: 0 312 413 18 29

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir