NefesPanel.com

Wep tasarım
Bedava site

Watsapp
0541 684 4535

Karşılıklı Sevgi ve Saygı Dayanışması içinde rahat ve samimi sohbetler etmek istiyorsanız ne bekliyorsunuz Hemen Sohbet'e

 
 
 
 
Ücretsiz konuş
Hızlı ve kolay Mobil SesliChat

Tüm dünya üzerinden farklı insanları bir araya getirmiş olan NefesPanel.com, sizlere ferah bir ortamda sohbet edebilme imkanı sunuyor. İnternet ortamında tam 5 yıldır kesintisiz hizmet veren, her daim kalite standartlarını maximum düzeyde tutmayı başarmış bir markadır N E F E S P A N E L . C O M Hemen Bağlan.

Sistem Hızı

Professional Mobil Pc Seslichat

Anlık Mesaj

Sohbet Odalarında Bir çok kullanıcı ile Aynı Anda hızlı ve kolay mesajlasma yöntemi

24 Saat Ddos Koruma

Ddos İle Tüm verilerimiz Korunmaktadır Dışardan Her türlü Saldırıya Karşılık vermektedir

Gereksimler

Speakychat Activex Denetimi Tek Seferlik Yüklemeniz ön görülür Önerilen Tarayıcı İnternet Exloprer

Veri Bilgileriniz

Sitemizê Kayıt Olan Her Kullanıcı için Ayrı Üyelik hesabı açılır ayrı veri bilgileri kayıt altına alınır.

Sohbet

Sorun yaşayan veya destek isteyen kullanıcılar için 7/24 destek imkanı sunmaktayız

Yönetim

Sitemizdê Yönetici ve Dizayn Gereksimlerini Yapacaklar için Başvuru

 
 
 
Speakychat

Speakychat Sohbet Sorunları

Tüm Sorunlarınızı Anlık Yardım imkanı mevcuttur..

Ban Sebebi Alan Her kullanıcı İletişim kısmından bizê Yazabilir Giriş sorunu için aynı sekilde iletişime geçmenizi öneririz Tiklayın
Merhaba Arkadaşlar Uzman Ekibimizle Sizlerin hizmetinizdeyi Sesli sohbet windows sürümlerin Tamamı Kolaylıkla ve hızlı bir şekilde Ses problemini ortadan kaldırıyoruz..
Xp Sistemli Bilgisayarlar Kolaylıkla Resimli Olarak sizê Detaylı Bir sekilde Nasıl yapılacağını Açıkladık ve bu linkê tiklayarak Tegrar göz atabilirsiniz..
 
 
 

\ NiCoLa / - \ Yönetim /

nefespanel.com Site Kurucu ve Site Sorumlusu

Tüm Hakkları NiCoLa Ait Olup Sitenin Tüm Aksi Gidişatlarla İlgilenen kişidir.

TeSLa Site Kurucu / Ceo

Sohbet Hakimiyeti Site Sorumlusu Tarafından Yönetilmektedir!

NiCoLaSite sorumlusu
 
 
 
 
Güncel & sohbet makaleleri

Sesli Blog

 
 
 
 
 
Bir sorun mu var?

İletişime geçmeyi dene?

Otomotivde ikinci ele ilgi sürüyor

Otomotiv sektörü yılın ilk yarısında yüzde 25 oranında daralırken, ikinci el araç satışları geçen yıla oranla sınırlı da olsa arttı.

Sıfır otomobil pazarı, kurdaki oynaklık, ÖTV ve kredi sınırlandırması gibi düzenlemelerinin de etkisiyle irtifa kaybını sürdürürken, Ramazan Bayramı öncesi ikinci elotomobil satışlarında hareketliliğin daha da artması bekleniyor.

Otomol Satış ve Satınalma Direktörü Melih Mutlu, AA muhabirine otomotivde ikinci el piyasalarında yaşanan gelişmeleri ve bayram öncesi durumu değerlendirdi.

İkinci el otomobile olan ilginin bu yıl da artarak devam ettiğini belirten Mutlu, “Bizlerin satış oranları 0 araç satışına oranla oldukça fazla. Bizde sıfır otomobil pazarında görülen yüzde 25’lik yüzde 26’lık bir pazar daralması olmadı” dedi.

Kilometresi düşük ve fiyat olarak daha cazip durumdaki ikinci araçların kurdaki dalgalanmadan etkilenmediğini, arz ve talebe göre kendi fiyat mekanizmasını hareket ettirdiğini anlatan Mutlu, sıfır ve ikinci el araç pazarına ilişkin şu karşılaştırmaları yaptı:

“İnsanlarda bir miktar kampanya beklentisi var. Bakıyoruz ki sübvansiyonlar ve finansal yapılardan dolayı çok fazla kampanyalar olacakmış gibi görünmüyor. Çünkü kur belli bir yere oturdu artık o banttan geri gelmiyor. Ama bizlerin, ikinci elcilerin maliyetleri kura endeksli değil, sonuçta otomobil bizde ithal edilmediği, kullanıcılardan alındığı ve satıldığı için bizde kura bağımlı bir yapı yok.

Biz tamamen araçları alım maliyetlerimize ve takas oranlarımıza göre fiyatlıyoruz. Bu anlamda şu an bizim fiyatlarımız sıfır otomobil pazarına kıyasla oldukça uygun. Ama yeniotomobil pazarıyla ikinci el otomobil pazarında bu iki bayram arasında hareketlenmenin artacağını ve insanların ertelenen taleplerini bu aralıkta, yaz ortasında gerçekleştireceğini düşünüyorum.”

“RAMAZANIN İKİNCİ HAFTASI İÇERİSİNDE PAZARDA YENİDEN BİR HAREKETLENME BEKLİYORUZ”

Türkiye’de geçen yıl ortalama 100 bin aracın satışının kurumsal ikinci el noktalarından gerçekleştiğini anımsatan Mutlu, araç alacakların kurdaki artış ve MTV düzenlemesi gibi gerekçelerle ikinci el otomobile yöneldiğini söyledi.

Mutlu, “Takasların gerçekleşmemesi ve yeni araç alımı olmamasından dolayı oyuncular pazarda yeni araç tedarik imkanı bulamadılar. Bununla birlikte ramazan etkisi, MTV etkisiyle birlikte yaza yaklaştıkça bir miktar daralma oldu. Fakat biz ramazanın ikinci haftası içerisinde pazarda yeniden bir hareketlenme, gelişme bekliyoruz” diye konuştu.

Hareketliliğin bayram yaklaştıkça artacağını belirten Mutlu, şöyle devam etti:

“Ramazan Bayramı’nın biz ikinci el otomobilcilerin satışlarındaki etkisi oldukça fazla. Genel alışkanlık ve geçen sene verilerine baktığımızda satışlarda ortalama yüzde 35-40’lar aralığında bir artış söz konusuydu Ramazan Bayramı yaklaştıkça. Bu yıl aynı canlılığı bekliyoruz. Zaten insanlar bu sene ramazanın ilk günlerinin MTV dönemine denk gelmesinden dolayı alımlarını bir miktar ertelediler. Bunu müşteri taleplerinde görebiliyoruz.”

“FİYATLAR AYNI BANTTA SEYREDİYOR”

Merkez Bankası’nın 0,75 baz puanlık faiz indiriminin de sektöre olumlu etkileri olduğuna değinen Mutlu, “Faiz indiriminin etkilerini gördük ama tabii ki faizlerdeki bir miktar daha düşüş sektörü çok daha hareketlendirecektir” dedi.

Satışların ve fiyat mekanizmasının daha çok arz ve taleple ilgili olduğunu söyleyen Mutlu, “Bizdeki satışlar kurdan çok arz talep dengesiyle alakalı. Otomobillerin şu anda stok adetleri yeterli. Bundan dolayı fiyatlarda çok büyük bir yükselme yok, aynı bantta seyrediyor. O nedenle bizim fiyatlarımız piyasa fiyatlarından oldukça makul şu anda” değerlendirmesini yaptı.

“YENİ YASA GARANTİ ÜSTÜNE GARANTİ GETİRDİ”

Nisan ayı sonunda yürürlüğe giren Yeni Tüketici Yasası’yla tüketicinin otomotivde garanti üstüne garanti kazandığını anlatan Mutlu, şunları aktardı:

“Getirileri çok fazla. İnsanlar karşılarında kurumsal bir muhatap görmek istiyorlar. Alım tamamlandıktan sonra da kontakta olacakları, sorunlarını anlatabilecekleri insanlar arıyorlar. Bu çok doğal. İkinci el araçlarda otomobil teknolojisinin gelişmesiyle birlikte araçlar o kadar komplike hale geldiler ki, bazı arızaları tespit etmek ve öngörmek kimi zaman mümkün olamıyor.

Ama bu getirilen garanti uygulaması, güven uygulamasıyla, otomobil sahibi olacak insanlar artık çok rahat bir şekilde kurumsal yapılardan bu otomobillerin alışverişini yapabilirler. Sonuç itibariyle dışarıdan alınan garanti hizmetleriyle birlikte satıcı firmaların verecekleri garantiler birleştiğinde otomobilleri çok keyifli kullanmak için hiçbir engel kalmıyor.”

“YIL SONUNDA İKİNCİ EL PAZARINDA YÜZDE 6-7 GİBİ BİR BÜYÜME BEKLİYORUM”

DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara da ikinci el otomobil pazarındaki büyümenin hafif tempoda da olsa devam ettiğini söyledi.

Geçen yılın ilk 6 ayındaki satışlarının daha çok 20-30 bin lira bandındaki araçlarda görüldüğünü ama bu yıl 30-40 bin liralık araçların ön plana çıktığını aktaran İncekara, “Bu piyasanın artmasının göstergesi olduğu gibi insanların araç için artık daha fazla para verdiğinin de bir göstergesi. Mesela geçen sene 60 bin liranın üzerinde araçların satış payı bizde yüzde 13’ten bu sene yüzde 19’a çıkmış” bilgisini verdi.

İncekara, şunları kaydetti:

“Binek segmentideki satışlar geçen seneye oranla yüzde 5 civarında artmış durumda. Toplam pazarda da yüzde 3’lük bir büyüme var. Bu tabii ilk 2-3 ay biraz daha fazlaydı çünkü orada yeni araçlardaki ÖTV artışları çok fazla yansımamıştı ikinci el araçlara, zamanla artık ikinci elde de araçların azalması, müşterilerin birazcık daha bilinçlenmesiyle orada da birazcık daha yükselme oldu.”

Yıl sonunda ikinci el pazarında yüzde 6-7 gibi bir büyüme rakamına ulaşılacağı tahminini paylaşan İncekara, “Büyüme biraz düştü ama hala geçen seneye oranla artış söz konusu. Yıl sonunda da el değiştiren araç sayısında yüzde 6-7’lik bir artış bekliyorum. 3,6 milyon civarında da toplam ikinci el satış adedi gerçekleşir diye tahmin ediyorum” diye konuştu.

MÜŞTERİ FİYATLARI YÜKSEK BULDU

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan otomobil müşterisi Mehmet Alas ise yaz aylarının gelmesiyle ikinci el otomobilde fiyatların arttığını söyledi.

Kardeşine ikinci el bir otomobil almak için pazar araştırması yaptığını kaydeden Alas, “Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle ikinci el araçların fiyatı biraz daha yükseldi. Bunda ÖTV’nin artması ve döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle sıfır araç fiyatlarının yükselmesini etkili buluyorum” yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021. All Rights Reserved.
Hotline
Bilgi : info@nefespanel.com