Rusya kendi katliam...

23 Haziran 2016, Perşembe 0 8

Rusya’nın devlet televizyonu Russia Today (RT) yanlışlıkla, Suriye’de hava harekatı düzenleyen Rus savaş uçaklarından misket bombaları atıldığının kanıtlarını yayınladı.

Rus haber kanalı RT, 18 Haziran’da, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Suriye’deki Hmeymin Hava Üssü’ne yaptığı ziyarete ilişkin bir haber hazırladı. Haberde, Şoygu’nun askeri üste yaptığı denetimlerin yanı sıra hava operasyonuna katılan Rus savaş uçaklarının hazırlanmasına ilişkin görüntüler de yer aldı.

O GÖRÜNTÜLER VİDEODAN ÇIKARTILDI

Görüntüdeki Rus uçağının parça tesirli misket bombası taşıdığı görüldü. Rusların Suriye’de misket bombası kullandığına ilişkin kanıtlar bizzat Rusya devlet televizyonunun görüntüleriyle sosyal medyada yer alınca RT yetkilileri videoyu hemen resmi Youtube kanalından kaldırdı. Rus televizyonu, misket bombalarının görüldüğü 5 saniyelik kısmı çıkartarak tekrar yayınladı.

Rusya’nın Suriye ve Ukrayna’daki askeri varlığını inceleyen sivil kuruluş Conflict Intelligence Team (CIT), RT’nin ilk ve ikinci görüntüleri karşılaştırarak bir analiz hazırladı. Bunun üzerini RT haberin ilk halini tekrar yayınladı. Hazırlanan videoda, Rusya’nın iki haber arasında yaptığı değişiklik çok net gözlemlenirken; RT kanalının saldırı hazırlığı yapan Rus pilotlarının yerine Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Suriye’deki temaslarına ilişkin görüntüler yerleştirilerek servis edildi.

Russia Today covering up war crimes in Syria https://t.co/CeFtgzUX4Phttps://t.co/JhC3yjGKbR— CIT (en) (@CITeam_en) 20 Haziran 2016

RS

“GÜVENLİK ENDİŞESİNİ” BAHANE ETTİ 

RT temsilcisi Anton Vorontsev, Rus RBC kanalına yaptığı açıklamada, görüntünün tekrar yayınlandığını doğruladı. İlk yayınladıkları görüntüde bir Rus pilotun yer almasından dolayı “güvenlik endişesiyle” o kısmın kesildiğini ileri süren Vorontsev, daha sonra bir risk olmadığının anlaşılması üzerine görüntünün ilk haliyle yayınlandığını savundu.

Halep’te muhaliflerin denetimindeki bölgelere fosfor, vakum ve misket bombaları atan Rus uçakları, kent merkezinde okul, hastane, sivil savunma merkezleri, çarşı ve pazar yerlerini hedef alan saldırılar gerçekleştiriyor.

army

Rusya’nın daha önce Suriye’de misket bombası kullandığı yönünde çok kez haberler çıkmış, Uluslararası Af Örgütü aralık ayında bu konuda bir rapor yayınlamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı ise iddiaları reddetmişti.

The Russian aggression and bullying of the New Syrian Army camp, more details:https://t.co/4B3zazw9gV#NSyA #RuAfpic.twitter.com/vQUGp8FIDZ

— The New Syrian Army (@NSyA_Official) 18 Haziran 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir