Türkiye’nin y...

20 Haziran 2016, Pazartesi 0 23

Tarihinde 4 kez Avrupa şampiyonasına katılan A Milli Takım, Fatih Terim önderliğinde 3. kez bu dev organizasyonda yer alıyor.

Türk Milli Futbol Takımı’nı ilk kez Avrupa şampiyonasına taşıyan, ay-yıldızlı ekibe Avrupa 3’üncülüğü apoleti taktıran Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Fransa’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2016) yeni başarıların peşinde koşacak.

FATİH TERİM’İN MİLLİ TAKIM KARİYERİ

İhtiyaç duyulduğu her dönemde göreve gelerek ay-yıldızlı ekibi adeta ayağa kaldıran Terim, milli takımın başındaki ilk sınavını 11 Nisan 1990’da Kopenhag’da Danimarka’ya karşı verdi. Söz konusu müsabakayı 1-0 kaybeden millilerde bu maçın ardından göreve Sepp Piontek getirildi ve Terim, Alman teknik adamın yardımcılığını üstlendi.

Fatih Terim, Piontek’in yanında geçen 3 sene sonunda 27 Ekim 1993’te A Milli Takım’ın teknik direktörlüğüne getirildi. Özelikle genç milli takımdan A takıma taşıdığı oyuncularla dikkati çeken tecrübeli hoca, 1996 yılında Türkiye’yi ilk kez Avrupa şampiyonası finallerine taşıdı. Ay-yıldızlı ekip, bu büyük organizasyonda puan alamadı hatta gol dahi kaydedemedi ancak İngiltere’deki bu turnuva, “Türk spor tarihinde ilkler”deki yerini aldı.

EURO 96 sonrası milli takımla yollarını ayıran Terim, 17 Ağustos 2005’te yeniden millilerin başına geçti. 2006 Dünya Kupası’nın grup elemelerinde bitime 3 maç kala göreve getirilen Terim, milli takımı play-off turuna taşımayı başardı. Bu turda İsviçre ile kozlarını paylaşan ve ilk maçı deplasmanda 2-0 kaybeden ay-yıldızlılar, evinde oynadığı maçı 4-2 kazansa da finallere gitme şansını dramatik bir şekilde kaybetti.

Bu turnuvanın ardından EURO 2008 için kolları sıvayan Fatih Terim, milli takımı İsviçre-Avusturya ortaklığında düzenlenen futbol şölenine götürmeyi başardı. Ay-yıldızlılar, Terim liderliğinde turları bir bir geçip yarı finale kadar yükseldi. Final için Almanya ile kapışan Türk Milli Takımı rakibine şanssız bir şekilde yenildi ve turnuvayı 3. olarak tamamladı. A Milli Takım bu turnuvada final oynayamasa da özellikle geriden gelip kazandığı maçlar sebebiyle dünyadaki tüm futbolseverlerin dikkatini çekti ve turnuvanın en renkli takımı oldu.

Deneyimli teknik adam, 14 Ekim 2009’da milli takımla yollarını ayırsa da, yaklaşık 4 yıl sonra 22 Ağustos 2013’te bir kez daha ay-yıldızlı ekibin başına getirildi. Terim ile EURO 2016 elemelerine başlayan milliler, ilk maçlarda yenilgi üstüne yenilgi aldı. Yaşanan puan kayıpları sebebiyle çoğu futbolsever, milli takımın finallere katılma şansını kaybettiğini düşünüyordu.

Her başarısız sonucun ardından gerek basın gerekse futbolseverler, Fatih Terim’e yönelik eleştirilerinde dozu giderek artırıp istifa beklerken, Terim ise tek bir cümle söylüyordu: “Biz bitmedi demeden bitmez…” 

Sonuç, tecrübeli hocanın dediği gibi oldu. 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerinde grup maçlarının ikinci yarısında müthiş bir çıkış yakalayan A Milli Takım, Fransa biletini kaptı ve tarihinde 4 . kez bu arenada boy göstermeye hak kazandı. Böylece bir maçlık ilk deneyimi hariç, üçüncü kez milli takımda görev yapan Terim de, 3. kez millileri Avrupa Şampiyonası’na taşımış oldu.

TEMİZKANOĞLU: TERİM, TÜRKİYE’NİN GERÇEK İMPARATORU

Grup elemelerinde ilk yarıda sadece 5 puan alabilen, ikinci yarıda ise 13 puan toplayarak EURO 2016 biletini kazanan Terim ve öğrencileri, taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı. Milli takımın eski oyuncularından Ogün Temizkanoğlu, bu durumu, “Terim, Türkiye’nin gerçek imparatoru olduğunu bir kez daha ispatladı.” şeklinde yorumladı. 

Temizkanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Terim’in üçüncü döneminde güçlü etkisini daha fazla hissettirdiğini belirterek, “Hoca, Türkiye’nin umutlarının tükendiği anda takımın başına geçti ve Avrupa Şampiyonası’na götürdü. Terim, Türkiye’nin gerçek imparatoru olduğunu bir kez daha ispatladı.” dedi.

Tecrübeli teknik adamın, futbolcular üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu dile getiren Temizkanoğlu, “Onları hem bir baba kadar sever hem de bir baba kadar korkutur. Fatih hoca birleştirmeyi çok iyi beceren bir insan. Takım kurgusunu yaparken seçtiği oyuncuların performansı bir anda yükseliyor, başarılar da böyle geliyor.” ifadelerini kullandı.

FATİH TERİM’İN DAMGA VURDUĞU İSTATİSTİKLER

Türk Milli Takımı’nın katıldığı 4 Avrupa şampiyonasının üçünde direkt payı olan Fatih Terim, ay-yıldızlı ekibin istatistiklerine de damga vurdu.

Milliler, 93 yıllık tarihinde 537 maça çıkarken, bunlardan 123’ünü (yüzde 22,90) Fatih Terim yönetiminde oynadı.

Tarihte, biri hükmen olmak üzere 203 galibiyeti bulunan milliler, bunlardan 65’ini (yüzde 32,01) Terim yönetiminde elde etti. Ayrıca, geride kalan maçlarda 3’ü hükmen galibiyetten doğan 708 gol atan Türk Milli Takımı, 189 golü (yüzde 26,69) yine Fatih Terim idaresindeki müsabakalarda rakip filelere gönderdi.

Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı’nın 93 yıllık tarihinde en fazla maça çıkan, galibiyet yaşayan ve en çok gol atan takımın teknik direktörü unvanlarının sahibi durumunda bulunuyor.

Türk Milli Takımı’nın tarihinde 24’ü yerli, 18’i yabancı toplam 42 teknik adam görev yaptı. Terim, 123 karşılaşmayla, en yakın meslektaşı Coşkun Özarı’nın 69 maç önünde yer alarak, Türk futbol tarihine altın harflerle geçti.

Türkiye, tarihindeki en çok galibiyeti de Fatih Terim’in teknik adamlığı döneminde aldı. Terim, takımın başında bulunduğu 123 maçta ay-yıldızlı ekiple, biri hükmen olmak üzere 65 kez sahadan skor olarak üstün ayrıldı.

Ayrıca, Terim yönetiminde ay-yıldızlı ekip 3’ü Yunanistan karşısındaki hükmen galibiyetten doğan toplam 189 gol attı, bu rakam da milli takım tarihinde bir teknik adam döneminde atılan en çok gol olarak kayıtlarda yerini aldı. Ay-yıldızlı ekip, Terim’in saha kenarında yönettiği maçlarda 29 kez berabere kalıp, 29 kez de mağlup olurken, kalesinde ise 128 gol gördü.

A MİLLİLER, TERİM’LE FIFA’DA 45 SIRA YÜKSELDİ

A Milli Futbol Takımı, Fatih Terim yönetiminde son dönemde aldığı başarılı sonuçlarla FIFA dünya sıralamasında iki yıla yakın sürede 45 basamak birden yükseldi.

Terim’in göreve başladığı Ağustos 2013’te 58. sırada bulunan ay-yıldızlı ekip, son dönemdeki başarılı sonuçlarla yükselişe geçti, bu yılın nisan ve mayıs aylarında 13. basamakta kendisine yer buldu. Ay-yıldızlı ekip, bu ay açıklanan son listede ise 18’incilikte yer aldı.

Son değerlendirmede Türkiye’nin EURO 2016’daki rakiplerinden İspanya 6. sırada yer alırken, Hırvatistan 27., Çek Cumhuriyeti ise 30. basamakta bulunuyor.

SON 10 MAÇTA 9 GALİBİYET

Türkiye, Terim yönetiminde oynadığı son 10 maçtan, biri hükmen olmak üzere 9’unu kazandı, sadece birini yitirdi. Ay-yıldızlı ekip, 3’ü resmi, 7’si özel söz konusu maçlarda, 3’ü hükmen galibiyetten olmak üzere toplam 18 gol atıp, kalesinde 5 gol gördü.

Bu dönemde tek yenilgisini İngiltere karşısında yaşayan millilerin yaptığı son 10 maçta aldığı sonuçlar şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir